مجیب الرحمن رحیمی از انتشار پایان نامه دکتورایش تحت عنوان «واکاوی گفتمان رسمی ظهور دولت در افغانستان» خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، مجیب الرحمن رحیمی؛ سخنگوی رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی، می‌گوید: خدا را سپاس‌گزارم که بعد از سال‌ها سعی و تلاش به یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای فکری-فرهنگی‌ام دست یافتم. پایان نامه دکتورایم در حوزه واکاوی گفتمان رسمی ظهور دولت در افغانستان در ماه آگست ۲۰۱۷ از سوی آی.بی. تیورس (I.B. Tauris) یکی از ناشران معتبر بین‌المللی در لندن و نیویارک به زبان انگلیسی تحت عنوان: (State Formation in Afghanistan: A Theoretical and Political History) در ۳۰۴ صفحه به چاپ رسیده است.

به گفته وی، این کتاب حاصل سال‌ها پژوهش و تحقیق در عرصه واکاوی یا شالوده‌شکنی گفتمان رسمی شکل‌گیری حکومت و اسطوره‌سازی در افغانستان است.

وی اظهار داشت: در این کتاب با استفاده از نظریه گفتمان لاکلاو و موف و نظریه‌های انتقادی پست-مدرن٬ به ویژه نظریه‌های انتقادی فوکو و دریدار٬ با امانت‌داری گفتمان٬ روایت و اسطوره‌های رسمی را با گره‌گاه‌های آن در محور دال مرکزی روایت رسمی٬ بازسازی و سپس برای بیرون رفت از تنگناها و اسارت ایدلوژیک گفتمان مسلط٬ آن را با استفاده از ابزارهای تحلیل‌گفتمان شرحه شرحه و واکاوی کرده‌ام و نظریه حوزه مشترک تمدنی را به عنوان راه حل گذار از جدال مخاصمت‌آمیز استوار بر قاعده غیریت سازی دوست و دشمن به سوی جدال‌  کثرت‌ گرای مدارا محور استوار برقاعده دوست و رقیب مطرح ساخته‌ام.

رحیمی معتقد است: این کتاب در نوع خود شاید جدی‌ترین تلاش در سال‌های پسین در عرصه نقد گفتمان رسمی در افغانستان است که پرسش‌های گرامرشکن و دوران‌سازی را در عرصه علم معطوف به قدرت٬ برساختن تاریخ٬‌ معرفت شناسی افغانستان به زبان‌های ملی و انگلیسی٬ معرفت شناسی استعماری و پسا-استعماری٬ نگاه‌نو به تاریخ و آینده با یک چشم‌انداز انسانی در داخل و بیرون از کشور مطرح می‌سازد.

او برای تحقق هدف و به ثمرنشستن تلاش‌های چندین ساله‌اش در این عرصه از دانشجویان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌ها خواست تا ضمن بررسی و  نقد این اثر آن را به کتابخانه‌ها اهدا کنند.

گفتنی است این کتاب در صفحه رسمی ناشر (I.B. Tauris) ٬ امازون٬ گوگل و سایر وبسایت‌های معتبر قابل دسترس است.
مرجع : خبرگزاری صدای افغان(آوا) کابل
شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳

هم‌رسانی: می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید